2020 Science Writing Prize Winners

Proudly sponsored by the Australian Institute of Energy

(RGB) AIE Logo SA

*Please note this list is not indicative of place winners, entries have been listed in alphabetical order. Prize winners will find out the outcome of their entry at the Presentation Ceremony.

Prize Winners

Highly Commended / Encouragement Awards

Click on 'more information' to view written reports for each project.

R-2 Prize Winners

Ivan Leong

St Andrew's School

Project: Climate Change; The Way Forward?

Anna Luo

St Andrew's School

Project: Living on Mars

Jack Williams

Immanuel Primary School

Project: Hidden Waves

3-4 Prize Winners

Chloe Lambden

Walkerville Primary School

Project: Deep Blue: Innovations for the Future of our Oceans

Venuki Venara Kodithuwakku Arachchige

Mawson Lakes School

Project: Climate Change; The Way Forward?

Connor Wallace

Scotch College

Project: Hidden Waves

5-6 Prize Winners

Kara Heidrich

Annesley Junior School

Project: Climate Change; The Way Forward?

Krishna Neelam 

Mawson Lakes School

Project: Climate Change; The Way Forward?

Samarbir Singh

St Andrew's School

Project: Living on Mars

7-8 Prize Winners

Niya Singhal

Wilderness School

Project: Living on Mars

Twisha Srivastava

Glenunga International High School

Project: Living on Mars

Dewwandi Wijeuoon

Glenunga International High School

Project: Deep Blue: Innovations for the Future of our Oceans

9-10 Prize Winners

Matthew Lim

Pembroke School

Project: Hidden Waves

Vanessa Rapuano

Mary MacKillop College

Project: Climate Change; The Way Forward? 

Chengcheng Zheng

Wilderness School

Project: Does Radiation Make Superheroes?

11-12 Prize Winners

Fai Chan

Wilderness School

Project: Does Radiation make superheroes?

Sarah Edwards

Eynesbury Senior College

Project: The Communication, Collaboration and Scientific Development of the CERN Large Hadron Collider

Ashlee Fauser

Mitcham Girls High School

Project: The Grey Wolf

2020 Science Writing Highly Commended / Encouragement Awards

R-2 Highly Commended

Rayan Khan

Prince Alfred College - Prep

Project: Does Radiation Make Superheroes?

Harry Waller

Willunga Primary School

Project: Living on Mars

5-6 Highly Commended

Amelia Downes

Salisbury Park Primary School

Project: Hidden Waves

7-8 Encouragement Award

Nathan Aftab

Rose Park Primary School

Project: Climate Change; The Way Forward?

Annalise Hayward

Walford Anglican School for Girls

Project: Living on Mars

Georgia Morton

Walford Anglican School for Girls

Project: Does Radiation Make Superheroes?

Kahlea Sweet

Mary MacKillop College

Project: Does Radiation Make Superheroes?

9-10 Encouragement Award

Annabelle Inaba-Hill

Walford Anglican School for Girls

Project: Climate Change; The Way Forward?

Oliver Manning

Concordia College

Project: Hidden Waves

11-12 Encouragement Award

Ailani Cox

St Peter's Collegiate Girls' School

Project: The Organogenesis of Ectopic Tissue

Kabisha Emad

Wilderness School

Project: STEM cell rejuvenation

Mai Nguyen

Glenunga International High School

Project: Metal Organic Frameworks (MOFs) for Sustainable Hydrogen Fuel Production

Josephine Oehler

Seymour College

Project: Algae: the solution to climate change?

Sahithya Paramasivam

Mitcham Girls High School

Project: The Sea Otter Recovery

 2 rowelogo cmyk 18 6 07Encouragement Awards are proudly sponsored by Rowe Scientific